Czy na pewno chcesz wykonać tę akcję?
Lato pachnie świeżo skoszoną trawą i grillem. Jednak grill rządzi się swoimi prawami. Po pierwsze nie przychodzi się na niego z pustymi rękami, a po drugie – nie ma co robić afery, jeśli komuś coś kapnie. Tylko co robić, gdy później ta plama nie chce się zmyć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
Mówi się, że grillowanie to sport narodowy Polaków. Każdy z nas ma własne sposoby i marynaty, aby zachwycić ogrodowych gości. Jednak, gdy przychodzi do sprzątania po imprezie, często już nie jest tak wesoło. Z jednej strony chcieliśmy piękny taras, aby zapraszać rodzinę i znajomych, ale po każdych odwiedzinach przybywa plam z tłuszczu, piwa oraz wina. Czy to znaczy, że w lato lepiej siedzieć samemu?
Spokojnie, nie ma takiej potrzeby. Wspólnie z ekspertem JAF Polska – Łukaszem Walczakiem – omówiliśmy najlepsze sposoby czyszczenia oraz zapobiegania wakacyjnym plamom.
ThermoWood® Lunawood to nie tylko mniejsze zagrożenie spękań i rozwarstwień od modrzewia syberyjskiego. W wyniku karmelizacji cukru nabiera ciepłego brązowego koloru i staje się odporne na korozję biologiczną. To zasługa „wypalenia” wartości odżywczych, w które mógłby wejść robak. Dzięki temu jest stabilne wymiarowo oraz pozbawione lepkiej żywicy. Szacunkowa trwałość wynosi ponad 30 lat.
Czym jeszcze różni się drewno termowane? Jest mniej chłonne. Nie tylko na wodę, ale i zawarty w niej brud. Jeśli pragniemy długotrwale cieszyć się czystym i intensywnym kolorem tarasu, jak w dniu, kiedy go zamontowaliśmy – zalecane jest olejowanie.
Do impregnacji tarasu z termodrewna, jak i innych gatunków, możemy użyć oleju tarasowego Saicos lub zastosować Owatrol Aquadecks. Olej chroni deski od wewnątrz, a przy tym podkreśla naturalną strukturę. Na powierzchni uzyskujemy powłokę hydrofobową, która odpycha cząsteczki wody i pozwala oddychać.
W skrócie: drewno wysycone olejem nie chłonie wody, brudu ani tłuszczu, a ewentualne zabrudzenia zamiast wnikać głęboko – zostają na wierzchu i są łatwe do usunięcia.
- podpowiada Łukasz Walczak ekspert JAF Polska w dziedzinie chemii oraz akcesoriów tarasowych
Nie mamy czasu lub ochoty na olejowanie dwa razy do roku? W tym celu człowiek stworzył taras WPC. Jednak kompozyty różnią się między sobą, nie tylko pod względem zastosowanej żywicy (HDPE i PVC, warto poczytać o różnicach), ale i technologii wykonania.
Technologia koekstruzji (WPC Co-Ex) polega na otoczeniu rdzenia deski tarasowej ochronną warstwą polimeru – najczęściej z dodatkiem pigmentów i stabilizatorów UV. W środku znajdziemy klasyczny kompozyt (mączka drzewna + tworzywo), a zewnętrzna otulina dodatkowo zwiększa odporność na tłuszcz, wilgoć i promienie słoneczne. Taka konstrukcja sprawia, że deski koekstrudowane są bardziej odporne na plamy i codzienne użytkowanie, zachowując kolor i wygląd na dłużej niż tradycyjne kompozyty. Przy okazji – łatwiej je wyczyścić po grillowaniu.
„Gardin Deco 2.0 oraz Deco X to tarasy wykonane w technologii koekstruzji WPC Co-EX i nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Fabrycznie są obojętne na słaby alkohol oraz tłuszcz, więc ketchup lub wino nie zostawią trwałych plam na ich powierzchni. W razie lepkich zabrudzeń możemy wspomóc się preparatem Saicos 8123. Rozrabiamy nakrętkę w wiadrze, czyścimy za pomocą miękkiej szczotki lub mopa z mikrofibry, a na koniec wszystko porządnie zmywamy.
Gardin Natur to deski o pięknej, głębokiej strukturze, którą pokochali klienci. W przypadku uporczywych plam sprawdzi się Silvanet. To glinka czyszcząca, rodzaj środka do trudniejszych zabrudzeń (np. tłuszcz, sadza, żywica). Do bieżącego czyszczenia wystarczy koncentrat Silvawash, który rozcieńczamy z wodą. Przyda się do umycia całego tarasu np. po sezonie.
Natomiast do desek z kolekcji Gardin Plus 2.0 możemy użyć Saicosa WPC 0223. To skuteczny środek do odświeżenia tarasu. Pomaga odzyskać intensywny kolor po latach użytkowania.”
- wyjaśnia Łukasz Walczak z JAF Polska
Co robić – już wiemy. Teraz kilka wskazówek na co uważać:
Po pierwsze
na popularne środki do „pielęgnacji” drewna, które spotkamy w supermarkecie na dziale z chemią. Gdy spojrzymy na etykietę, często okaże się jednak, że nie nadają się… do drewna. Jak to możliwe i do czego w takim razie mają służyć? Nie wiemy. Za to już wiele razy spotykaliśmy się z sytuacją u klienta, gdy zamiast błyszczącej powierzchni jak z reklamy, wskutek stosowania tego typu środków wystąpiły nieodwracalne efekty uboczne.
Środki powierzchniowo aktywne wchodzą w reakcję chemiczną, która może powodować zniszczenie deski poprzez zmatowienie, wyblaknięcie lub odbarwienia. Tyczy się to zarówno drewna, jak i tarasów kompozytowych! Do WPC lepsza będzie letnia woda i płyn do naczyń.
Po drugie
Deska niezabezpieczona lub zabezpieczona dawno temu. Niestety nic nie może wiecznie trwać, a cała idea konserwacji drewna opiera się na regularności, czyli na wiosnę oraz przed zimą. W wyniku opadów, ścierania i eksploatacji – nawet najlepszy olej w końcu się wypłucze. Natomiast drewno nie zabezpieczone – chłonie wszystko jak gąbka. Zwłaszcza tłuszcz i barwniki. Co więcej, drewno chłonie nie tylko powierzchnią, po której chodzimy, ale przede wszystkim przez czoła desek. Dlatego nie pomijajmy ich przy impregnacji.
Po trzecie
Chemia nie lubi zmian. Jeżeli wybraliśmy olej tarasowy i sprawdził się, to trzymajmy się go, zamiast eksperymentować co sezon z innym produktem.
Na szczęście przy tak dużym wyborze desek kompozytowych oraz środków do konserwacji i pielęgnacji – każdy znajdzie swój sposób, aby cieszyć się pięknym oraz czystym tarasem!
Trudno Ci się zdecydować w gąszczu tarasowych propozycji? Zwizualizuj je sobie lub policz, co się najbardziej opłaca.
Wszystkie opisane produkty i rozwiązania są dostępne w JAF Polska. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.
Lato pachnie świeżo skoszoną trawą i grillem. Jednak grill rządzi się swoimi prawami. Po pierwsze nie przychodzi się na niego z pustymi rękami, a po drugie – nie ma co robić afery, jeśli komuś coś kapnie. Tylko co robić, gdy później ta plama nie chce się zmyć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
Czytaj więcejJak widać na zdjęciach poniżej, nie tylko Gardin Deco 2.0 połączony z Gardin Deco 2.0 Wall wygląda znakomicie. W jednorodzinnym domku we Wrocławiu firma DrewMiś do realizacji połączyła te deski elewacyjne ze znanym i cenionym za klasyczny wygląd Gardinem Natur!
Czytaj więcejNa miejskim basenie nie ma miejsca na kompromisy jakościowe. Deska musi wytrzymać wilgoć, chlapanie, stojącą wodę, a także intensywne użytkowanie przez odwiedzających.
Czytaj więcej
Jak przebiega
zamówienie z usługą montażu?
Podajesz wymiary
Dzięki temu poznajesz orientacyjną cenę tarasu.
Weryfikujemy
Nasz Partner kontaktuje się z Tobą i omawia szczegóły. Może być konieczna wizja lokalna. Poznajesz ostateczną cenę. Pamiętaj, cena montażu na gardin.pl jest ceną orientacyjną za podstawowy sposób montażu na pojedynczym legarowaniu.
Montujemy
Przyjeżdżamy i montujemy taras w wybranym przez Ciebie miejscu.
Czy na pewno chcesz wykonać tę akcję?